Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/6/2021 05:31 PM
               Castle High School - Girls - 2/4/2021 to 2/6/2021               
                              Castle High School                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Castle                                            1:56.74    1:48.90   40  
     1) Ava Buttefield FR               2) Ailyn Zurliene FR              
     3) Madelyn Porter SO               4) Chloe Plank SO                 
  2 Mt. Vernon                                        1:57.39    1:50.23   34  
     1) Jamie Glover SR                 2) Kristen Bazan FR               
     3) Kaleigh Kelley SO               4) Sophie Kloppenburg SO          
  3 Evansville Reitz Memorial                         1:58.71    1:55.17   32  
     1) Caroline Jones SO               2) Abigail Lowery SR              
     3) Lilia Newkirk SR                4) Christina Stagg JR             
  4 Evansville F.J. Reitz                             2:03.06    1:58.79   30  
     1) Kennedy Brantley SR             2) Elise Umbach SR                
     3) Mikeala Jenkins SR              4) Madison Moore SR               
  5 Evansville Mater Dei                              2:08.05    2:04.88   28  
     1) Devon Folz JR                   2) Kelly Blair JR                 
     3) Sophia Fehrenbacher SO          4) Addy Waller JR                 
  6 Evansville Bosse                                  2:16.64    2:14.36   26  
     1) Sydney Gist FR                  2) Sophie Perry SO                
     3) Carly Gist SO                   4) Amelia Perry FR                
  7 Gibson Southern                                   2:16.73    2:19.67   24  
     1) Stephanie Cullom SR             2) Keri Steckler SR               
     3) Marissa Dewig SR                4) Rebecca Kluesner SR            
 -- Evansville North                                  2:06.55         DQ  
     1) Anna Phillips SR                2) Isabelle Edwards JR            
     3) Katherine Coe JR                4) Grace Talley SR                
B - Final
  9 Evansville Central                                2:19.16    2:18.24   18  
     1) Ava Dunville SR                 2) Sierra Thomas SO               
     3) Amelia Lankford SR              4) Maddie Lemon SR                
 10 Boonville                                         2:23.80    2:23.42   14  
     1) Madison Singer FR               2) Hazel Heerdt SO                
     3) Molly Fortune SR                4) Emma Titzer FR                 
 11 Evansville Harrison                               2:58.10    2:54.07   12  
     1) Reina Torres SR                 2) Carly Guth SR                  
     3) Jazlyn Allen SR                 4) Kirsten Shofstall SO           
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Madelyn Porter            SO CAST                 1:59.00    1:53.42   20  
  2 Jamie Glover              SR  MTV                 1:58.96    1:55.22   17  
  3 Lauren Matuscak           JR CAST                 2:03.67    1:57.82   16  
  4 Abbey Daniel              SR CAST                 2:05.22    2:01.79   15  
  5 Maddie Lemon              SR EVCE                 2:06.68    2:03.97   14  
  6 Aubrey Ellis              SO ENOR                 2:06.21    2:07.21   13  
  7 Madelyn Ivie              JR EMEM                 2:06.54    2:07.53   12  
  8 Ruth Mercer               SO GIBS                 2:11.54    2:08.70   11  
B - Final
  9 Hallie Spurling           SO ENOR                 2:12.39    2:10.80    9  
 10 Julien Glover             FR  MTV                 2:13.96    2:11.22    7  
 11 Emily Daza                JR  EMD                 2:19.95    2:17.15    6  
 12 Molly Swallows            SO  EMD                 2:16.50    2:17.91    5  
 13 Eva Kremer                SO ERTZ                 2:19.67    2:18.24    4  
 14 Hailey Richter            SO GIBS                 2:22.28    2:23.11    3  
 15 Sophie Perry              SO EBOS                 2:21.27    2:23.85    2  
 16 Sydney Gist               FR EBOS                 2:25.23    2:26.45    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ailyn Zurliene            FR CAST                 2:14.19    2:10.62   20  
  2 Elise Umbach              SR ERTZ                 2:20.32    2:11.71   17  
  3 Kristen Bazan             FR  MTV                 2:17.45    2:12.67   16  
  4 Mikeala Jenkins           SR ERTZ                 2:14.92    2:15.12   15  
  5 Tierney Maurer            SR GIBS                 2:23.46    2:24.13   14  
  6 Caroline Jones            SO EMEM                 2:26.11    2:25.00   13  
  7 Elle Dewees               SO CAST                 2:29.07    2:29.43   12  
  8 Isabelle Edwards          JR ENOR                 2:27.68    2:29.57   11  
B - Final
  9 Sanjana Reddy             FR CAST                 2:30.16    2:25.20    9  
 10 Abigail Lowery            SR EMEM                 2:36.23    2:29.53    7  
 11 Katherine Coe             JR ENOR                 2:32.56    2:32.07    6  
 12 Emily Hueftle             SR  MTV                 2:36.10    2:34.93    5  
 13 Carly Gist                SO EBOS                 2:40.39    2:40.00    4  
 14 Haley Rutledge            SO  MTV                 2:40.32    2:40.18    3  
 15 Meredith Perkins          SO EMEM                 2:44.14    2:41.40    2  
 16 Anna Phillips             SR ENOR                 2:42.43    2:42.75    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chloe Plank               SO CAST                   24.58      24.13   20  
  2 Sophie Kloppenburg        SO  MTV                   25.14      24.27   17  
  3 Ava Buttefield            FR CAST                   25.13      24.73   16  
  4 Lydia Baumberger          JR ENOR                   25.48      26.01   15  
  5 Hannah Durham             SR  MTV                   26.42      26.68   14  
  6 Abigail James             FR BOON                   25.98      26.74   12.5
  6 Isabelle Hamilton         SO ENOR                   26.24      26.74   12.5
  8 Christina Stagg           JR EMEM                   26.37      26.92   11  
B - Final
  9 Aubree Meyer              FR CAST                   26.57      26.49    9  
 10 Kendal Rankins            JR BOON                   27.18      27.02    7  
 11 Grace Talley              SR ENOR                   26.96      27.29    6  
 12 Jillian Schmidt           SO EMEM                   27.39      28.02    5  
 13 Nicole Richter            SR GIBS                   27.17      28.23    4  
 14 Sierra Thomas             SO EVCE                   28.46      28.38    3  
 15 Aubree Beyer              FR ERTZ                   27.97      28.67    2  
 -- Sophia Fehrenbacher       SO  EMD                   26.57         DQ  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Ellie Kemper              SR ERTZ                  295.50     405.75   20  
  2 Valorie Marx              SR ERTZ                  290.75     383.10   17  
  3 Payton Folz               SO CAST                  242.25     347.80   16  
  4 Kaylee Ivy                SR EVCE                  230.85     335.40   15  
  5 Sicily Aliotta            FR EMEM                  240.90     325.00   14  
  6 Natalie West              FR EMEM                  235.95     314.05   13  
  7 Anna Bunnell              FR ENOR                  217.70     304.25   12  
  8 Sarah Frazier             FR EMEM                  214.95     289.75   11  
  9 Kendra Hauke              FR ERTZ                  196.85     284.45    9  
 10 Alexandria Zimmer         SO ENOR                  186.60     260.55    7  
 11 Avery Matthews            JR CAST                  169.70     245.80    6  
 12 Madison Jaques            SR EVCE                  187.60     243.15    5  
 13 Olivia Williams           JR ENOR                  168.15     231.55    4  
 14 Brooklynn James           SR EVCE                  159.80     192.20    3  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mikeala Jenkins           SR ERTZ                   58.43      58.09   20  
  2 Ailyn Zurliene            FR CAST                 1:00.29      58.20   17  
  3 Lilia Newkirk             SR EMEM                 1:00.17      58.41   16  
  4 Kaleigh Kelley            SO  MTV                   59.14      59.70   15  
  5 Abbey Daniel              SR CAST                 1:03.37    1:01.64   14  
  6 Caitleen Reyes            JR CAST                 1:03.99    1:04.38   13  
  7 Sophia Fehrenbacher       SO  EMD                 1:07.32    1:08.26   12  
  8 Ada Emerson               FR ENOR                 1:08.49    1:09.04   11  
B - Final
  9 Devon Folz                JR  EMD                 1:09.92    1:07.50    9  
 10 Caroline Brackett         SR EMEM                 1:11.62    1:09.58    7  
 11 Julien Glover             FR  MTV                 1:12.07    1:11.50    6  
 12 Haley Rutledge            SO  MTV                 1:11.57    1:11.64    5  
 13 Madison Moore             SR ERTZ                 1:15.10    1:14.21    4  
 14 Abigail Harrison          JR ERTZ                 1:16.98    1:16.24    3  
 15 Lydia Pryor               JR BOON                 1:17.68    1:16.71    2  
 16 Addy Waller               JR  EMD                 1:19.16    1:20.13    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sophie Kloppenburg        SO  MTV                   54.38      52.23   20  
  2 Chloe Plank               SO CAST                   54.72      54.12   17  
  3 Lauren Matuscak           JR CAST                   55.82      54.54   16  
  4 Hannah Durham             SR  MTV                   56.69      57.03   15  
  5 Maddie Lemon              SR EVCE                   57.42      57.24   14  
  6 Isabelle Hamilton         SO ENOR                   58.34      58.75   13  
  7 Abigail James             FR BOON                   57.08      58.86   12  
  8 Christina Stagg           JR EMEM                   58.09      59.35   11  
B - Final
  9 Ashlynn Dillon            FR CAST                   58.84      58.47    9  
 10 Kendal Rankins            JR BOON                 1:00.38    1:00.41    7  
 11 Hallie Spurling           SO ENOR                   59.44    1:00.87    6  
 12 Emily Daza                JR  EMD                 1:01.92    1:02.07    5  
 13 Grace Talley              SR ENOR                 1:00.75    1:02.48    4  
 14 Eva Kremer                SO ERTZ                 1:01.71    1:02.68    3  
 15 Hailey Richter            SO GIBS                 1:01.80    1:02.85    2  
 16 Nicole Richter            SR GIBS                 1:01.74    1:04.18    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Madelyn Porter            SO CAST                 5:26.95    5:05.26   20  
  2 Jamie Glover              SR  MTV                 5:18.91    5:06.73   17  
  3 Kristen Bazan             FR  MTV                 5:22.54    5:13.12   16  
  4 Madelyn Ivie              JR EMEM                 5:38.85    5:43.04   15  
  5 Aubrey Ellis              SO ENOR                 5:48.17    5:49.38   14  
  6 Sanjana Reddy             FR CAST                 5:58.04    5:52.10   13  
  7 Ruth Mercer               SO GIBS                 5:53.66    5:53.50   12  
  8 Katherine Coe             JR ENOR                 5:58.82    5:53.99   11  
B - Final
  9 Madelyn Elliott           FR CAST                 6:01.41    6:04.92    9  
 10 Taylor Willett            SO ERTZ                 6:04.78    6:08.06    7  
 11 Molly Swallows            SO  EMD                 6:20.08    6:18.23    6  
 12 Adison Fuller             SO ERTZ                 6:24.05    6:26.08    5  
 13 Emmi Taylor-Schroeder     SR BOON                 6:30.92    6:28.13    4  
 14 Abigail Daisey            FR GIBS                 6:31.10    6:32.07    3  
 15 Emma Titzer               FR BOON                 6:36.05    6:32.50    2  
 16 Maria Coleman             SO EMEM                 6:50.66    6:51.13    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Castle                                            1:47.42    1:43.57   40  
     1) Ailyn Zurliene FR               2) Lauren Matuscak JR             
     3) Abbey Daniel SR                 4) Caitleen Reyes JR              
  2 Evansville North                                  1:51.56    1:47.05   34  
     1) Isabelle Hamilton SO            2) Ada Emerson FR                 
     3) Grace Talley SR                 4) Lydia Baumberger JR            
  3 Mt. Vernon                                        1:53.19    1:49.64   32  
     1) Julien Glover FR                2) Emily Hueftle SR               
     3) Madeline Maier FR               4) Hannah Durham SR               
  4 Gibson Southern                                   1:50.28    1:50.13   30  
     1) Tierney Maurer SR               2) Hailey Richter SO              
     3) Keri Steckler SR                4) Nicole Richter SR              
  5 Evansville Reitz Memorial                         1:52.42    1:51.32   28  
     1) Jillian Schmidt SO              2) Abigail Lowery SR              
     3) Christina Stagg JR              4) Madelyn Ivie JR                
  6 Boonville                                         1:53.42    1:53.01   26  
     1) Kendal Rankins JR               2) Emmi Taylor-Schroeder SR       
     3) Lydia Pryor JR                  4) Abigail James FR               
  7 Evansville F.J. Reitz                             1:54.37    1:53.88   24  
     1) Mikeala Jenkins SR              2) Madison Moore SR               
     3) Aubree Beyer FR                 4) Eva Kremer SO                  
  8 Evansville Central                                1:58.37    1:57.65   22  
     1) Amelia Lankford SR              2) Sierra Thomas SO               
     3) Emma Byrd FR                    4) Maddie Lemon SR                
B - Final
  9 Evansville Bosse                                  2:11.73    2:08.66   18  
     1) Kyleigh Mayer SR                2) Alyson Collins FR              
     3) Amelia Perry FR                 4) Catelyn Witte FR               
 10 Evansville Harrison                               2:30.73    2:28.31   14  
     1) Carly Guth SR                   2) Reina Torres SR                
     3) Jazlyn Allen SR                 4) Kirsten Shofstall SO           
 -- Evansville Mater Dei                              2:08.70         DQ  
     1) Emma Macke JR                   2) Lillian Traylor FR             
     3) Ali Schiff FR                   4) Kendal Waugerman FR            
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lilia Newkirk             SR EMEM                   58.72      56.64   20  
  2 Ava Buttefield            FR CAST                 1:00.90    1:00.23   17  
  3 Lydia Baumberger          JR ENOR                 1:00.93    1:01.13   16  
  4 Aubree Meyer              FR CAST                 1:01.35    1:02.02   15  
  5 Devon Folz                JR  EMD                 1:03.10    1:03.24   14  
  6 Caroline Jones            SO EMEM                 1:03.74    1:04.81   13  
  7 Maya Yamaguchi            SO CAST                 1:07.11    1:06.82   12  
  8 Carly Gist                SO EBOS                 1:10.33    1:14.25   11  
B - Final
  9 Kennedy Brantley          SR ERTZ                 1:12.29    1:10.17    9  
 10 Meredith Perkins          SO EMEM                 1:12.62    1:12.19    7  
 11 Sydney Gist               FR EBOS                 1:12.13    1:13.01    6  
 12 Adison Fuller             SO ERTZ                 1:14.81    1:13.82    5  
 13 Anna Phillips             SR ENOR                 1:13.56    1:14.12    4  
 14 Lydia Pryor               JR BOON                 1:14.39    1:15.04    3  
 15 Abigail Daisey            FR GIBS                 1:16.04    1:15.70    2  
 16 Ellen Schneider           SR GIBS                 1:17.52    1:16.79    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kaleigh Kelley            SO  MTV                 1:08.29    1:07.19   20  
  2 Elise Umbach              SR ERTZ                 1:11.28    1:08.47   17  
  3 Abigail Lowery            SR EMEM                 1:12.81    1:12.05   16  
  4 Elle Dewees               SO CAST                 1:13.31    1:13.42   15  
  5 Tierney Maurer            SR GIBS                 1:13.16    1:13.92   14  
  6 Caroline Brackett         SR EMEM                 1:15.13    1:14.67   13  
  7 Ada Emerson               FR ENOR                 1:16.57    1:16.36   12  
  8 Isabelle Edwards          JR ENOR                 1:17.04    1:17.61   11  
B - Final
  9 Abbigale Bazan            FR  MTV                 1:19.11    1:16.03    9  
 10 Ashlynn Dillon            FR CAST                 1:17.28    1:17.68    7  
 11 Caitleen Reyes            JR CAST                 1:17.12    1:18.26    6  
 12 Emily Hueftle             SR  MTV                 1:19.10    1:18.52    5  
 13 Taylor Willett            SO ERTZ                 1:19.11    1:20.36    4  
 14 Sophie Perry              SO EBOS                 1:22.35    1:21.40    3  
 15 Lilly Parmer              JR GIBS                 1:23.43    1:23.31    2  
 16 Kendal Waugerman          FR  EMD                 1:24.39    1:25.93    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Castle                                            3:56.09    3:33.40   40  
     1) Ava Buttefield FR               2) Madelyn Porter SO              
     3) Lauren Matuscak JR              4) Chloe Plank SO                 
  2 Mt. Vernon                                        3:46.66    3:34.20   34  
     1) Sophie Kloppenburg SO           2) Jamie Glover SR                
     3) Kristen Bazan FR                4) Kaleigh Kelley SO              
  3 Evansville North                                  4:00.26    3:55.55   32  
     1) Aubrey Ellis SO                 2) Hallie Spurling SO             
     3) Isabelle Hamilton SO            4) Lydia Baumberger JR            
  4 Evansville Reitz Memorial                         4:03.79    3:57.94   30  
     1) Jillian Schmidt SO              2) Madelyn Ivie JR                
     3) Caroline Jones SO               4) Lilia Newkirk SR               
  5 Gibson Southern                                   4:06.43    4:07.02   28  
     1) Nicole Richter SR               2) Hailey Richter SO              
     3) Ruth Mercer SO                  4) Tierney Maurer SR              
  6 Evansville Mater Dei                              4:10.74    4:08.71   26  
     1) Sophia Fehrenbacher SO          2) Addy Waller JR                 
     3) Emily Daza JR                   4) Devon Folz JR                  
  7 Evansville F.J. Reitz                             4:19.72    4:10.52   24  
     1) Eva Kremer SO                   2) Madison Moore SR               
     3) Adison Fuller SO                4) Elise Umbach SR                
  8 Boonville                                         4:12.51    4:12.39   22  
     1) Kendal Rankins JR               2) Emmi Taylor-Schroeder SR       
     3) Lydia Pryor JR                  4) Abigail James FR               
B - Final
  9 Evansville Bosse                                  4:34.47    4:32.76   18  
     1) Carly Gist SO                   2) Catelyn Witte FR               
     3) Sydney Gist FR                  4) Sophie Perry SO                
 10 Evansville Central                                5:00.73    5:07.03   14  
     1) Juli Smith JR                   2) Olivia Talley FR               
     3) Elsie Hamby FR                  4) Abigail Weyer SO